Napište nám

Zde nám můžete zanechat zprávu...
Email:
Předmět:
Zpráva:
Napište číslicí aktualní rok..

Doporučujeme:

logo - bez  hvzdiek


 

chodovar lager na web


jpg CTP st

 

 tm-logo

 

 

 

 

 

Průhonický park rozkvétá do obnovené krásy

Slavnostní otevření  Podzámeckého alpina  20.4. korunovalo dokončení projektu obnovy  alpina, která je nejmarkantnější těsně pod rozlehlou zámeckou stavbou. Projekt za 26 miliónů Kč realizoval Botanický ústav AV ČR s pomocí grantu Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Obnovu této části světového unikátu zapsaného v seznamu UNESCO symbolicky korunovalo zasazení vinné rév y,  kterou dovezl  hrabě Neipperg, pravnuk zakladatele parku, hraběte Silva Tarouca. Velké dílo bylo odvedeno – neméně velká práce ještě čeká při udržování, protože příroda coby živý organismus teprve postupně dospěje k plnému plánovanému efektu. Některé alpinky již kvetou, rosarium svou krásu teprve ukáže. Představu si však lze udělat již nyní, protože podpory pro loubí naznačují, kde se růže budou pnout a které keříky jsou záhonové či půdopokryvné.

Slavnostního zahájení se ujala plejáda zastupitelů, tak jak to odpovídalo vlastnickým, sponzorským a  správním vztahům. Ty jsou totiž neobyčejně složité. Zámek a park patří Botanickému ústavu AV ČR, ke kulturní památce UNESCO má vztah ministerstvo kultury – a protože Zámek a park Průhonice je v seznamu UNESCO jako „součást“  stejného záznamu s jádrem Prahy, tak patří jaksi i Praze, i Středočeskému kraji, kde se skutečně nachází a samozřejmě vlastní obci. Zahraniční donátory pak zastupovalo velvyslanectví Norska.

Na pozvané hosty pak čekalo pohoštění a kulturní program v krásném Rytířském sále zámku a po té, když se takto zahřáli, procházka alpinem s velmi zasvěceným výkladem vč. fotografií, jak ta která část parku vypadala dříve. Připíjelo se, aby alpinum a rosarium rostlo a kvetlo v plné kráse, jakož i na příští projekty, které by Botanický ústav rád realizoval.

 

Text a foto: Ing. Eva Mráčková - CzechTravelPress

 

 

Klikni na banner a najdeš nejkvalitnější nabídku domácích pobytů v ČR.

 

Obchodní zástupce:

OTDS im Einsatz TUI Logo

CoralTravel Logo 1024x221

logo-male


 

  

         China tours                                                                                            
            

  delfin logo

 

PT tours     

 

 

 

Travel familly
 

      

  

       

 

Atisstudent agency

 

 

 

 

 

 Využijte speciální nabídku na parkování na letišti!

                                                                                                         Partner

Hotels Pro

logo bedsonline

sodexo-logo390-623318

.........a mnoha dalších