Napište nám

Zde nám můžete zanechat zprávu...
Email:
Předmět:
Zpráva:
Napište číslicí aktualní rok..

Doporučujeme:

logo - bez  hvzdiek


 

chodovar lager na web


jpg CTP st

 

 tm-logo

 

 

 

 

 

DDT and The Flies

DDT 2

Skupina DDT and The Flies vznikla v roce 1966 nastřední škole SVVŠ Na Vítězné pláni, tehdy ještě pod názvem The Gemini Beat of School. Skupina se po roce 1970 nadlouho odmlčela a znovu byla obnovena až v roce 2018.

 

Všechno to začalo již takříkajíc v prenatálním stadiu. První setkání základu naší kapely se uskutečnilo již v roce 1950, když se naše matky setkaly v požehnaném stavu v poradně v Jaromírově ulici. Nikdo z nás si už nepamatuje, jestli jsme již tehdy uvažovali o založení big beatové skupiny. Po našem příchodu na svět jsme se pravděpodobně v našem rodném údolí potkávali na Folimance na písku i jinde. Na dobu základní školní docházky jsme navštěvovali různé základky, ale to uvědomování si vzájemné existence zřejmě trvalo.

SVV

Ve skutečnosti to ale začalo až v roce 1966, kdy jsme se oba – pozdější kytarista a zpěvák školní skupiny - dostali na Střední všeobecně vzdělávací školu Na Vítězné pláni. Sešli jsme se však již před nástupem do školy na chmelové brigádě. Vzpomínám na naše společné setkávání na kládách, kde se hrálo a zpívalo, nebo na naše obědy v ešusu, zvláště když se podávala rajská. Tu jsme společně nesnášeli a stravovali se v místním konzumu. Na kládách jsme posvátně poslouchali Láďu , který bravurně hrál a zpíval řadu skladeb od Rolling Stones – například Walkin´the Dog, nebo Satisfaction. Z chmelu je v paměti pamětníků celá řada historek. Oba jsme byli velcí česáči a naše „výkony“ byly tehdy legendární.

 

 

Pro mě osobně znamenala chmelová brigáda i počátek mé sbírky zahraničních desek, protože pod svým slamníkem na půdě, kde jsme bydleli, jsem našel zapomenutou SP Let´s Twist Again od Chubby Checkera, které jsem posléze do úplného vygumování drážek přehrával. V každém případě chmel znamenal počátek našeho celoživotního přátelství s Jirkou a tím i počátek naší kapely.

O několik let později mně chmelové brigády poznamenaly takříkajíc doživotně, když jsem si při jedné z našich návštěv našel v roce 1971 manželku.

Nástup do školy byl poznamenán faktem, že zcela nová budova školy na Vítězné pláni byla uzavřena z důvodu „ padání stropů“ a my jsme museli začít vyučování v náhradních prostorech ve škole Ladislava Hanuse. Z hlediska budoucí kapely bylo výhodné, že škola disponovala divadelním sálem využívaným jako tělocvična. Náš hudební vývoj byl hned zkraje ovlivněn našimi o rok staršími spolužáky, kteří tento sál využívali na hudební a taneční koncerty jejich skupiny Bod mrazu. Byli našimi vzory a s posvátným nadšením jsme poslouchali jejich vystoupení. Pokud si vzpomínám dobře, základ jejich repertoáru tvořily orchestrálky skupiny Shadows doplněné peckami jako Pretty Woman od Roy Orbisona. Naše inspirace touto kapelou byla okamžitá. Začali jsme ihned hledat budoucí spoluhráče. První sestava kapely byla: Jirka – sólová kytara, Petr – doprovodná kytara, zpěv, bicí – Olda, basa – Kosťa. První obsazení skupiny bylo velmi proměnlivé a jeho součástí byl krátce i Honza, Pavel nebo Dandy Teacher.

sejmout0001

Později se ale sestava ustálila na solo kytara Jirka, zpěv Petr basová kytara Kosťa a bicí Jirka.

Problémem v té době byla jednoznačně absolutní nedostupnost jakékoliv použitelné aparatury. První bicí například představoval pionýrský bubínek a činel vyrobený z ozdobného krytu na staré rádio. V té době měl už Jirka červenou elektrickou kytaru české výroby Jolana. Já jsem hrál na španělku se snímačem a Kosťa asi také.

Technické okénko:

Technické vybavení kapel té doby bylo vždy problematické. Na trhu nebylo nic. Špička té doby, ovšem pro amatérské kapely našeho typu, nedostupná byla tzv. „Placka“ myslím 20W zesilovač z Tesly. My jsme byli většinou odkázání na samodoma. Naše vybavení ve vrcholné fázi bylo 25W zesilovač Trafora z 50´let – konstrukce předválečné firmy Trafora následně vyráběná Teslou. Reprobedny byly zpravidla vyrobené na koleně doma. Výjimkou bylo použití 16mm promítačky s reprobednou. Zajímavé je, že tento přístroj se objevuje i ve vzpomínkách pozdějších mnohem významnějších skupin. Pokud se dobře pamatuji, doprovodnou kytaru- tzv. beglait jsem hrál přes 5W zesilovač, který vyrobil Jirka. Kytaru jsem měl buď vypůjčenou a následně jsem si nechal vyrobit kytaru ve tvaru balalajky, která ovšem měla struny tak vysoko, že jsem měl prsty zničené a stejně neladila. Později, když už jsem přešel k bicím, získal jsem odloženou soupravu Amati neurčité hnědavé barvy.

Trafora fotoSonet duo

Trafora – náš super zesilovač a Sonet Duo, Jirky otce, sloužil často jako zesilovač pro doprovodnou kytaru.

Tuším, že první pecka, kterou jsme nacvičili byl Psychiatrický prášek od Olympicu. První naše vystoupení jsme absolvovali jako předkapela Bodu mrazu. No muselo to být strašné a úspěch jsme měli snad jen u spolužáků ze třídy. Zapomněl jsem na důležitou informaci pro každou kapelu tu nejdůležitější – název. V té době probíhal v USA program pilotovaných letů NASA Gemini.

sejmout0002

Byly to zrovna roky 1965 – 1966. No a tak to nakonec vyhrál název The Gemini beat of School. Trochu tomu pomohla i skupina Mefisto s Karlem Svobodou a jejich SP Start a Návrat Gemini. Start jsme hned zařadili do play listu v kytarové verzi. Náš repertoár byl oproti Bodu mrazu ostatně mnohem „progresivnější“.

sejmout0010

V té době jsme byli pilnými návštěvníky pražských beatových klubů - MusicFclub, Sluníčko, Olympic i všech dalších příležitostných podií – kino Kyjev na Kulaťáku, dnešní Bránické divadlo nebo sály jako Lucerna nebo sál na Francouzské ulici dnes známý jako Music Retro. Probíhaly různé soutěže kapel například Beatová liga, ve které vystupovali moderátoři Šimek s Grossmanem a četli zde svoje pověstné povídky. A ty se staly také součástí našich prvních koncertů v sálu Hanusovky.

Vzpomínám, že jsme s Jirkou celé vyučování zpravidla věnovali vymýšlení organizace našich koncertů, což se pochopitelně projevovalo i na našich studijních výsledcích.

Naše poměrně časté koncerty se začaly stávat hojně navštěvované, nutno říct, že zejména našimi spolužáky ze třídy, ale i mladšími spolužačkami. Legendární se staly zejména skladby Hush od B.J. Royala a Words od Bee Gees. Traduje se, že dívčí část publika po mně házela kalhotky, ale to už si skutečně asi ve stařecké pýše vymýšlím. Pravda je, že jsme vždy vyráběli fotografie z koncertů a ty bylo možno si objednávat ze školní nástěnky a ty moje byly vždy prodávané nejvíc. Stávali jsme se školními celebritami své doby.

Postupně jsme do repertoáru zařazovali skladby tehdy progresivního rocku. Po naší návštěvě historicky prvního koncertu skupiny Primitives Group v sálku agitačního střediska na Ostrčilově náměstí, jsme začali být vysloveně progresivní a naše koncerty byly obohaceny zásluhou spolužáka Štembery o ohně a další pyrotechnické efekty. To už ale nastalo stěhování do prostorů školy na Vítězné pláni, kde podmínky pro koncerty už nebyly tak kvalitní. Hráli jsme zde v tělocvičně.


Nutno říct, že jsme měli velkou podporu osvíceného vedení školy a vše bylo ovlivněno i dobou nastupujícího Pražského jara.

Doba byla příznivá big beatu a tak bylo všude spousta koncertů různých skupin. Pořádaly se i soutěže pro začínající kapely. Samozřejmě jsme se také některých zúčastnili, byť neúspěšně. Vzpomínám na soutěž big beatových skupin v dnešním Bránickém divadle. Tam jsme se potkali se spoustou později se proslavivších skupin například skupinou Yatchmen s perkusistou Jiřím Tomkem nebo skupinou Syrinx kde tuším tehdy zpíval Ivan Kunt či Why y Roar. Ale taky s jinými muzikanty z okolních škol té doby - Kosťu Ruchadzeho, Míšu Vračka, Víťu Vávru, Pepu Plívu z Rebels a pár dalších, kteří se na rozdíl od nás později stali slavnými. Všichni jsme tehdy žili jen a jen muzikou, a na školu jsme kašlali.

Velmi vzpomínané bylo tehdejší naše vystoupení v sálku SVVŠ Budějovická, kde došlo při skladbě Hush k demolici pár židlí a stali jsme se tak místními hvězdami. Nebo naše památné vystoupení ve Smetanově síni Obecního domu u příležitosti našeho školního plesu. Nutno říct, že největší úspěch měla skladba v podání našeho spolužáka ze školy Jardy. Surfing Bird od skupiny Trashmen, což byla pecka té doby. Byli jsme asi úplně první beatová skupina, která zde vystoupila. Daleko později zde byl koncert britské skupiny Blossom Toes.

Ukázky ze současného repertoáru:

https://www.youtube.com/watch?v=3tTFxqVnjFg

https://www.youtube.com/watch?v=CSGnUCAhHko

https://www.youtube.com/watch?v=LdXQ6-7yJrw

POKRAČOVÁNÍ PŘÍŠTĚ

 

Play list The Gemini beat of School/DDT and The Flies 1966-1969

Sha, la, la, la lee – Small Faces

Start Gemini – Mefisto

Nikdo neotvírá – Olympic

Psychiatrický prášek – Olympic

Bend it – Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick and Tich

Even the bad Times are good - Tremeloes

Love Potion No. 9 – Searchers

Hush – B.J. Royal

Words – Bee Gees

Wild Thing – The Troggs

With a Girl like you – The Troggs

Letter – The Box Tops

San Franciscan Nights – The Animals

Hold Tight – Dave Dee….

Misery – Beatles

Snad jsem to zavinil já – Olympic

Ain´t gonna move – Sam the Shame and The Pharoas

From home – The Troggs

 

 

 

Klikni na banner a najdeš nejkvalitnější nabídku domácích pobytů v ČR.

 

Obchodní zástupce:

OTDS im Einsatz TUI Logo

CoralTravel Logo 1024x221

logo-male


 

  

         China tours                                                                                            
            

  delfin logo

 

PT tours     

 

 

 

Travel familly
 

      

  

       

 

Atisstudent agency

 

 

 

 

 

 Využijte speciální nabídku na parkování na letišti!

                                                                                                         Partner

Hotels Pro

logo bedsonline

sodexo-logo390-623318

.........a mnoha dalších