Napište nám

Zde nám můžete zanechat zprávu...
Email:
Předmět:
Zpráva:
Napište číslicí aktualní rok..

Doporučujeme:

logo - bez  hvzdiek


 

chodovar lager na web


jpg CTP st

 

 tm-logo

 

 

 

 

 

       Autorka textu i fotografií Ing. Ivana Masáková pracuje v cestovním ruchu řadu let a může vám tedy předávat své dlouholeté zkušenosti nejen z Egypta.

EGYPT  pohledem trochu poučené turistky

 

        Egypt je stále  často bohužel  vnímán jako chudší, zaostalá země s islámskou kulturou, kde jen číhají na turistu, aby si  řekli o bakšiš, prodali turistovi předražený suvenýr anebo obtěžovali bílé turistky. Samozřejmě, je to stát, kde příjmy z turistického ruchu jsou velmi podstatné, ale určitě alespoň dle mých zkušeností neplatí, že vás každý chce jen vzít tzv. na hůl a vydělat na „ubohém“ turistovi.

Samostatné ženy a Egypt (Egypťané)

Občas  tvrdím, že co má ňadra a navíc blond vlasy má přednost  určitě jsou všichni velmi zdvořilí, dávají ženám přednost a lépe si jim smlouvá  ale je to vždy o velké míře trpělivosti může se i stát, že někdo je příliš dotěrný pak se stačí slušně ohradit většinou to zabere okamžitě, pokud ne, odejít středem. Nebo na ulici zvýšit hlas  během minutky je tam turistická policie a to byla snad čtvrtminutka jen jsem stačila zvýšit hlas  a říci anglicky nedotýkejte se mne Don‘t touch to me  ani jsem si nevšimla, že se mne nedotýkal, ale strkal mi do lokte kartonem cigaret, které mi chtěl prodat policista stál u nás. Ale jsou to celkově velmi přátelští lidé, pamatují si, rádi si popovídají, jak se kdo jmenuje, podají ruku a umí Ahoj, jak se máš česky/hezky.  Kriminalita velmi nízká , ale samozřejmě se vyplatí nikoho nijak neprovokovat, nechodit na odlehlá místa což platí pro každého a v každé cizí zemi i městě.

Samostatně cestující ženy nemají problémy při cestování a pobytu v rámci turistických cest, letovisek a historických míst, samozřejmě pokud si je samy nezpůsobí. Platí pro ně stejná pravidla jako pro dámy v doprovodu. Samozřejmě ale platí zlaté pravidlo neprovokovat vyzývavé chování, výstřihy, mini …. Bez problému mohou cestovat všemi dostupnými dopravními prostředky, smlouvat a nakupovat, chodit do restaurací. V případě problému reagovat klidně a okamžitě, ihned se stáhnout stačí zvýšit hlas nechodit samotné na odlehlejší místa kde projde již jen pár místních. Egypťané jsou velmi přátelští a vstřícní, rádi vše vysvětlí a poradí, jsou hrdí na svou zemi, historii, ale zajímají se i o život jinde.

Egyptská  „svatba nanečisto“

Letní lásky patří také k dovolené, a to je v Egyptě poněkud komplikovanější – přes 90% obyvatelstva jsou věřící a praktikující muslimové těm je zapovězen veškerý milostný akt před svatbou  je poměrně důsledně dodržováno a  přísně sledováno   v turistických centrech sice poněkud méně  ale přece řešení je jednoduché před imámem v nejbližší mešitě si dvojice slíbí věrnost, imám jim požehná a dostanou papyrus, kde je potvrzení jejich společného  svazku,  tím se mohou prokázat případné kontrole nejedna turistka z Evropy či z Ameriky se může pochlubit daným suvenýrem poplatek bývá USD 50 dar  pro mešitu.

Doprava ve městech a letoviscích:

I. Taxi: modrooranžové (městské) pozor  bez   taxamatru nutno se vždy předem domluvit na ceně při nástupu do vozu obvyklá cena v rámci jedné části letoviska cca 10 Liber/Funtů jinak mohou nastat fakt nepříjemnosti při vstupování a nakonec budete muset zaplatit mnohem více, nejdříve vystupte a poté podejte peníze řidiči okénkem.

II. malé okružní mikrobusy – jsou dva druhy

a)       pěkné, neotřískané ale prázdné velké taxi pro turisty a stejně drahé jako taxíky stejná cena a jako u taxi většinou mají červené nebo zelené linky na boku vozu

b)      starší, bílé poněkud zaprášené, otrhané sedačky zastavují na mávnutí a řeknete kam, chcete jet   vystupuje se kdekoliv mezinárodní slovo stop, řidič jede tam tam, kam jsou požadavky  je potřeba si ponechat časovou rezervu ,  turista se musí dohodnout na ceně bývá to 1,5 maximálně 3 Libry/Funty platí se na osobu.

  

Turista a oblečení: ve městech a turistických centrech neplatí žádná omezení, snad jen mírou vlastního vkusu, samozřejmě se doporučuje nepřehánět mini, velké výstřihy Egypt je muslimská země. Přílišné projevy lásky, líbání, těsné objetí na ulici i na pláži se považuje za neslušné, nevhodné

Doporučení  pro smlouvání a nakupování

Velké řetězce a obchody s potravinami, spotřebním zbožím, suvenýry, ovocem a zeleninou pevné ceny, klimatizované samoobsluhy možno platit i USD ale vrací v Librách/funtech/ horší kurs než banka. např.  Abou Ashara Market. Nesmlouvá se v obchodech s potravinami, v obchodech s pevně napsanými cenami.

-pokud vím, že nebudu nic opravdu kupovat  nezačínám smlouvat prohlédnu si, odejdu s úsměvem a slovy  La Šukran ne děkuji

-pokud vás pozvou na čaj, kávu, džus, colu je velmi nezdvořilé odmítnout musí se posedět a popovídat i když si nic nekoupím, pochválit obchod, zboží, děti …

-při smlouvání je důležité si ihned dohodnout měnu, ve které budete chtít platit dolary, eura, funty, libry

-smlouvá se rusky, anglicky, německy nebo se vezme do ruky kalkulačka  a ťukají se cifry

-pozor nikdy nevyslovujte částku, kterou hodláte platit čísla znají ve všech možných jazycích

-počítejte s tím, že konečná cena, kterou opravdu zaplatíte, bude asi  tak  maximálně 1/3 až ½ toho, co chtěl obchodník původně výjimkou není ale  ¼. chce to jen úsměv,  pevné nervy, trpělivost, občas poodejít 

-pokud se platí v USD smlouvá se též lépe, ani EUR nepohrdnou v dolarech ale nakonec vyjde cena nejvýhodněji

-lepší je nakupovat ve starších částech výsledná cena bude vždy ještě nižší cca o 30%.

-nesmlouvá se v poušti s beduíny/nomády, jsou velmi hrdí a drží  pevně své ceny raději neprodají, ale nebudou se handrkovat, ale i oni již berou i eura a dolary.

Co kupovat:

Zlato, stříbro,  hodinky, papyrus v kamenných obchodech, vždy se smlouvá, možnost platby debetními i platebními kartami /dle polohy obchodu minimálně se usmlouvá 1/3 ceny vydávají oficiální  certifikát pravosti

Tradiční olejové parfémy a krémy  a oleje:

Dva druhy místní květinové (tzv. fresh-svěží nebo sweet-sladké), pánské papyrusové parfémy a samozřejmě imitace světových značek

Nejznámější krémy: Kleopatra, Aloe vera krém + výborné masážní oleje + léčivé a relaxační oleje do koupele

Obecná cena je 1 gram 1 Libra/funt usmlouvá se ale minimálně 1/3 dolů + dárek malý hezký flakonek navíc  záložka, maličký scarabeus pro štěstí, atd.  Pokud se platí v USD smlouvá se též lépe. Každý láká na něco do svého obchodu zadarmo, za 1 dolar vše další triky  např. potřebuji napsat krátký dopis česky, přečíst dvě česká slova  usadí Vás, nabídnou čaj  a  záleží jen pouze na každém, zda vypije čaj, pochválí obchod, popovídá si  anebo si i něco vybere a  usmlouvá  urážkou  není, že nic nekoupíte, ale odmítnutí pozvání. Kdo se bojí čaje tak mu přinesou třeba colu v plechovce.  

Mnoho obchodníků požádá o zápis do „knížky“ sešit, kde mají pochvaly v různých jazycích od minulých zákazníků tak proč jim též nevyhovět zároveň se Vám určitě pochlubí, jak je již dříve chválili.

Vodní Dýmka – Waterpipe:

Mnoho různých typů a velikostí pozor při převozu domů, musí být v hlavním zavazadle, jinak se prodává více než 20 druhů tabáku dají se i vyzkoušet a vždy dávají nový sterilní náústek.

Restaurace a občerstvení:

Globalizace došla i sem tzn. unifikovaný Mac Donald, KFC je zde též ale zajímavé italské , francouzské i čínské restaurace, ruské restaurace, např. v Hurghadě vedle hotelu Bella Vista najdete české Café Praha s pražskými obrázky a menu v češtině a s českým pivem.

Telefonování:

Ideální je koupit si telefonní kartu 20Liber/ si 4-5 minut mezinárodního hovoru. Existuje několik telefonních společností, které provozují automaty a prodávají karty je nutno si zkontrolovat, že stojím u automatu se stejným logem, jako je zakoupená  karta

Známky a pohledy do Evropy:

Známky se prodávají spolu s pohlednicemi cca  stojí dohromady 2-2,5 libry/Funty. Pohledy je nejlepší  poslat prostřednictvím hotelové recepce.

Bakšišné:

Obvyklé po celý orient nedávat příliš vysoké a také ne každému stačí  1-2 L.E.

Dává se obsluhujícímu číšníkovi, řidiči taxi a autobusu, nosiči v hotelu, pokojským, opravářovi naopak nedává se místním průvodcům na výletech jsou nad něho povzneseni.

Odměna za foto s vyšnořeným velbloudem  na pláži + projížďka pod vedením velbloudáře 3-5 USD/dle dohody, kolik dáte

Oslovení v Egyptě:

Muži  - friend, My friend

Ženy  - Madame + jméno pokud jej znají

Zásadně se představujeme jen křestními jmény příjmení jim moc neříkají.

Výlety

V rámci pobytu v letoviscích se samozřejmě můžete zúčastnit různých výletů jen musíte vzít v úvahu, že  pojedete dlouho např. do Luxoru se jede z Hurghady zhruba 4 hodiny, do Káhiry 5 hodin. Dle počtu turistů se jede buď autobusem nebo klimatizovaným mikrobusem. Výlety nabízejí delegáti jednotlivých cestovních kanceláří, popř. si je můžete zakoupit přímo v hotelu nebo u místních cestovních agentur tam vyjdou určitě levněji, ale počítejte s průvodcem v angličtině, ruštině či němčině. V oblasti Sharm El Sheikh jsou oblíbené výlety na horu Mojžíšovu  spolu  s návštěvou kláštera sv.Kateřiny. 

Text a foto: Ivana Masáková

 

 

 

 

 

Klikni na banner a najdeš nejkvalitnější nabídku domácích pobytů v ČR.

 

Obchodní zástupce:

OTDS im Einsatz TUI Logo

CoralTravel Logo 1024x221

logo-male


 

  

         China tours                                                                                            
            

  delfin logo

 

PT tours     

 

 

 

Travel familly
 

      

  

       

 

Atisstudent agency

 

 

 

 

 

 Využijte speciální nabídku na parkování na letišti!

                                                                                                         Partner

Hotels Pro

logo bedsonline

sodexo-logo390-623318

.........a mnoha dalších