Napište nám

Zde nám můžete zanechat zprávu...
Email:
Předmět:
Zpráva:
Napište číslicí aktualní rok..

Doporučujeme:

logo - bez  hvzdiek


 

chodovar lager na web


jpg CTP st

 

 tm-logo

 

 

 

 

 

 

Trutnov, východní brána Krkonoš

Město okouzlí především svojí atmosférou podhorského turistického střediska. Očekávání návštěvníka rozhodně nezklame, protože má, co nabídnout.

Pokud povedou vaše první kroky na náměstí, a to je moudrý nápad, ocitnete se v náruči Krakonoše. Náměstí se totiž jmenuje Krakonošovo a tahle postava vás tu bude v Trutnově provázet téměř na každém kroku.Náměstí s noblesními měšťanskými domy, kolem dokola lemované podloubím vám nedopřeje odpočinku, dokud si ho celé neprojdete, stejně tak přilehlé uličky.

Pak rádi spočinete v křesílku některé ze zdejších kavárniček nebo na lavičce na náměstí pod barokním sloupem Nejsvětější trojice z počátku 18. století s výhledem na kašnu, kterou chrání, kdo jiný, než Krakonoš. Náměstí ještě zdobí socha rakouského císaře Josefa II., novogotická budova staré radnice, empírová budova současného muzea, která stojí na místě středověkého hradu. A pokud se vám zalíbí renesanční dům, pak bez váhání vstupte, je tady v městská galerie a podívat se tu můžete na sbírky českého výtvarného umění.


Vzhůru na městské hradby


Je to výlet krátký, ale poučný. Nejlépe jsou k vidění v ulici Na Struze a nad ulicí Vodní, kousek od historického centra města. Dochovaly se tady fragmenty někdejšího městského opevnění. Torza proto, že v 19. století už městské hradby přestaly plnit svou obrannou funkci. Staly se stavebním materiálem měšťanských domů, právě těch, které jsme viděli na náměstí.

Procházka městským parkem


Kdysi se tu odehrávaly tuhé boje bitvy prusko-rakouské války v roce 1866, dnes si tady místní i turisté užívají klidu a vůní přírody v parku ve francouzském stylu. A když chtějí změnu, pak se vydají do stráně do parku anglického střihu s cestičkami, vzácnými stromy a vyhlídkami. Významnou památkou trutnovského městského parku je také koncertní síň Bohuslava Martinů. Bez povšimnutí nelze minout ani památník generála Gablenze, to proto, že byste přišli o unikátní výhledy. Ze zdejší vyhlídky pod Janskou kaplí totiž nádherně přehlédnete celý Trutnov a jako na dlani máte Krkonoše, Sněžku i Černou horu.

 


Z Trutnova do hor


Pohled z vyhlídky v městském parku je natolik sugestivní, že výlet do hor už nebudete dlouho odkládat. Vydat se můžete doslova na všechny světové strany a nikdy neprohloupíte.
Na dosah jsou turistická horská střediska Pec pod Sněžkou a Špindlerův Mlýn. Jen pár kilometrů je z Trutnova do Janských lázní. Odtud se můžete vydat lanovkou anebo i pěšky na Černou horu. Za návštěvu stojí i rázovité krkonošské chalupy a hospůdky.
A když se vám nebude chtít anebo nedovolí počasí, pak klidně můžete zůstat pod trutnovským podloubím, zajít do některé ze zdejší restaurací a dát si něco dobrého krkonošského, tedy stylového. Nabízí se třeba krkonošská směs, jídlo z vepřové krkovice, jater, cibule, česneku a uzeniny s rýží, nebo krkonošskou baštu, to je krmě z kuřecích jater, cibule, žampionů a sterilovaného zelí, pórku a slaniny. A samozřejmě nelze zapomenout na základ krkonošské gastronomie a tím je krkonošské kyselo.

Mgr. Táňa Pikartová

 

 

Klikni na banner a najdeš nejkvalitnější nabídku domácích pobytů v ČR.

 

Obchodní zástupce:

OTDS im Einsatz TUI Logo

CoralTravel Logo 1024x221

logo-male


 

  

         China tours                                                                                            
            

  delfin logo

 

PT tours     

 

 

 

Travel familly
 

      

  

       

 

Atisstudent agency

 

 

 

 

 

 Využijte speciální nabídku na parkování na letišti!

                                                                                                         Partner

Hotels Pro

logo bedsonline

sodexo-logo390-623318

.........a mnoha dalších