Napište nám

Zde nám můžete zanechat zprávu...
Email:
Předmět:
Zpráva:
Napište číslicí aktualní rok..

Doporučujeme:

logo - bez  hvzdiek


 

chodovar lager na web


jpg CTP st

 

 tm-logo

 

 

 

 

 

Léto  na Jadranském pobřeží

 

    

Střední Dalmácie patří po Istrijském poloostrově a po ostrovech Kvarnerského zálivu mezi nejnavštěvovanější části chorvatského pobřeží. Začíná  poblíž  města Trogir a končí deltou řeky Neretvy. Patří do ní i ostrovní část s nejznámějšími ostrovy Hvar, Vis, Brač nebo Korčula. Zahrnuje i přibližně šedesátikilometrovou známou oblast kolem města Makarská – Makarskou riviéru, která byla pro Čechy už v dobách první republiky symbolem skvělé dovolené. Je zde dostatek slunečního svitu, nádherná středomořská vegetace, ale má i něco, co ostatní oblasti nemají, totiž nádhernou  kombinaci idylického pobřeží s vysokou vápencovou hradbou pohoří Biokovo v nevelké vzdálenosti od moře. A tak se můžete nechat houpat  mořskými vlnami a zároveň  se kochat touto nádhernou přírodní scenérií.

 

 

  

Budeme-li postupovat od jihu, budeme projíždět městy a městečky, z nichž každé je pro většinu Čechů pojmem. Začneme u Gradacu a velmi záhy se dostaneme do malebného, velkými hotely nepoznamenaného městečka Drvenik, ze kterého je možné využít trajekt na západní část ostrova  Hvar do přístavu ve vesničce Sučuraj. Ostrov Hvar je nejteplejším ostrovem, má velmi osobitou atmosféru a přesto, že nemá možná tak dokonalé pláže jako například Brač, najdete zde naopak části pobřeží, kde budete moci být zcela v soukromí. Ostrov je také znám pěstováním voňavé levandule.

           Přes další známá místa jako Živogošče, Podgora nebo Tučepi se dostaneme do centra oblasti – Makarské. Z Makarské je možné mimo jiné podniknout výlet na nejvyšší horu pohoří Biokovo - Sv. Jure, dosahující výšky 1762 m. V okolí městečka jsou nepřeberné možnosti rekreace i zábavy. Ze zdejšího přístavu se lze dostat trajektem na ostrov Brač, který je po právu cílem mnoha našich turistů. Je poměrně hustě obydlen a nachází se tu mnoho historických a přírodních zajímavostí. Jednou z nich je často fotografovaná písečná výspa Zlatni rat poblíž letoviska Bol, která má délku přes 600 m a její zvláštností je, že během dne mění vlivem větru svůj tvar.

       Naše další cesta po dalmatském pobřeží povede přes známá letoviska Baška voda nebo Ruskamen do Omiše, který je rozložen na pobřeží při ústí řeky Cetiny asi 20 km od Splitu. Řeka Cetina zde tvoří působivý kaňon, kterým je možné na lodi podniknout výlet k vodopádům Velika a Mala Gabavica. Na vyšším toku řeky lze také provozovat  rafting.

 

              

 

          Historickým a kulturním centrem Střední Dalmácie je však bezesporu Split, odkud  pravidelně odjíždějí četné trajekty na jadranské ostrovy. Na  Hvar a Brač, ale i do rodiště patrona cestování Marco Pola – Korčulu, či Vis se známou zelenou jeskyní.

          Do Splitu je možno se dostat z České republiky různými způsoby. Stále nejpoužívanější je cesta vlastním autem, autobusovými linkami či samozřejmě letecky. Split sám má turistům mnoho co k nabídnutí ze své bohaté historie i ze současnosti a neuškodí se alespoň projít po známé promenádě Riva a zastavit se v některé z kavárniček nebo jen tak posedět na lavičce. 

   Tak tedy “dobro došli“.

                Text a foto  Ing. Petr Tiefenböck  

 

 

Klikni na banner a najdeš nejkvalitnější nabídku domácích pobytů v ČR.

 

Obchodní zástupce:

OTDS im Einsatz TUI Logo

CoralTravel Logo 1024x221

logo-male


 

  

         China tours                                                                                            
            

  delfin logo

 

PT tours     

 

 

 

Travel familly
 

      

  

       

 

Atisstudent agency

 

 

 

 

 

 Využijte speciální nabídku na parkování na letišti!

                                                                                                         Partner

Hotels Pro

logo bedsonline

sodexo-logo390-623318

.........a mnoha dalších