Napište nám

Zde nám můžete zanechat zprávu...
Email:
Předmět:
Zpráva:
Napište číslicí aktualní rok..

Doporučujeme:

logo - bez  hvzdiek


 

chodovar lager na web


jpg CTP st

 

 tm-logo

 

 

 

 

 

Kréta

 

Největší ostrov v Řecku - Kréta oddělující Egejské moře od Lybijského zároveň tvoří hranici mezi Evropou a Afrikou. Vždyť na tomto ostrově Zeus, který se zde narodil, počal s Evropou tři syny . Jeden z nich byl Minós, který je s tímto ostrovem nerozlučně spojen stejně tak jako kultura, kterou podle něj nazýváme mínojskou. Určitě každý kdo navštíví Krétu , navštíví i zdejší nejvýznamnější památku , zbytky paláce v Knóssu. Knossos leží blízko hlavního města ostrova Heraklionu. Je pro nás až neuvěřitelné, že již před čtyřmi tisíci lety zde žilo osmdesát tisíc lidí . Minojský palác však představoval nejen královský dvůr, ale i administrativní , náboženské a kulturní centrum tehdejší společnosti. Byl to opravdu labyrint . Pro krále Mínoa ho postavil stavitel Daidalos, který se stal se svým synem Ikarem prvním bájným letcem. Dodnes se zde zachovaly na příklad nádoby na zásoby ale i důmyslná klimatizace , nebo splachovací záchody či vany zcela současných tvarů.Palác byl pak zcela zničen výbuchem sopky na nedalekém ostrůvku Santoríny. Celý komplex objevil Sir Artur Evans , který mu pak zasvětil celý život a částečně obnovil tak, aby si ho člověk snáze mohl představit. Další památky mínojské kultury můžeme obdivovat v archeologickém muzeu v Heraklionu. Zde jsou uloženy světoznámé archeologické nálezy jako například známá „pařížanka“,“zlatá včelka“ nebo „princ“. Najdete zde také tzv. disk s dosud nerozluštěnými nápisy z Festosu , dalšího velkého mínojského paláce z druhé strany ostrova. Na ostrově můžete vidět také mnoho nádherných památek z pozdější doby , kláštery Kaliviani, Arkadi nebo Toplou.

Ale ostrov to nejsou jen památky. Hlavní město Heraklion je moderní metropolí na jehož tradičních tržištích najdete snad všechno co Řecko může nabídnout . Několik desítek kilometrů odtud směrem na západ je malebné městečko Agios Nikolaos rozložené kolem malého rybářského přístavu s lagunou spojenou s mořem úzkým průplavem. V blízkém elegantním letovisku Elounda strávil jednu ze svých dovolených i prezident Václav Havel ještě s první manželkou Olgou. Dále směrem na východ je pak největší palmový háj v Evropě - kouzelná pláž Vai, kde si můžete chvíli připadat jako na pláži někde v Tichomoří . Den pak je příjemné zakončit třeba v městečku Anapolis, kde zažijete nefalšovaný krétský večer s ohnivými krétskými tanci, dobrým jídlem a samozřejmě vínem retsinou, která po teplém dni opravdu chutná. Když budete mít trochu štěstí , zazpívá vám tady i Martha Elefteriadu, jíž ostrov také učaroval.

Při svých cestách po ostrově si rozhodně nenechte ujít výlet na ostrůvek Spinalonga, který ještě v roce 1957 byl obydlen pouze vyhnanci ze společnosti - malomocnými. Dnes už je pouze cílem mnohých výletníků, kteří se zde dokonale mohou vžít do osudu těchto nebohých lidí. Úzké uličky dnes prázdného městečka jsou dnes polorozpadlým dokumentem nedávné historie. Z mohutných valů nabízí nádherné výhledy na rozlehlou mořskou hladinu, či naproti ležící letovisko Elounda.

Většina cestovních kanceláří spojuje návštěvu Spinalongy s návštěvou některého malého opuštěného ostrůvku v okolí, kde vám osmahlý lodník opeče přímo na pláži ryby nebo vepřovou kotletu. S bílým chlebem, prostým salátem s olivami a samozřejmě retsinou budete mít pocit , že vám snad nikdy nebylo lépe.

Na Krétě nechybí samozřejmě ani vodní park Water city, kde se můžete dosyta vydovádět i se svými dětmi.

Další výlet vás pak může zavést na jih ostrova například na známou pláž Matala, která se stala v 60. letech domovem hippies, kteří obydleli malé jeskyňky v pískovcové skále nad mořem a realizovali v praxi svou filozofii lásky a květin. Jediným svědkem této doby je jeden postarší švýcarský hippie, který zde zůstal a živí se prodejem korálkové a kožené bižuterie. Ochotně vám bude vyprávět o době kdy zde žilo několik stovek hippies a budete-li mu obzvlášť sympatičtí můžete se s ním i vyfotografovat.

Velkou turistickou atrakcí jižní části ostrova pak je i náhorní plošina Lassithi kde se ve výšce 850 m n.m. objeví zelená planina obklopená dvoutisícovými vrcholky s desetitisíci větrnými mlýny z bílého plachtoví. Skutečně funkčních je jich však dnes již velmi málo. Zde se také pod jednou z dvoutisícovek v malé jeskyni podle pověsti narodil bůh Zeus. V této části ostrova můžete také projít nejdelší soutěsku v Evropě Samaria . Čeká vás zde osmnáctikilometrová cesta kaňonem, který je místy pouze 2 metry široký a 250 až 600 m vysoký.

Z Kréty jsou také pořádány výlety na čtyři hodiny jízdy lodí vzdálený pohádkový sopečný ostrůvek Santoríny. Je to ostrov modré a bílé barvy . Kdo ho jednou navštívil jistě mi dá za pravdu, že tolik barev , které spolu tak ladí neuvidíte jinde na světě. Jeho černá pláž Kamari s modří moře a oblohy a bílými stavbami vytváří naprosto dokonalý celek.

O Krétě se často mluví jako o ostrově zázraků. Nádherná příroda spolu se srdečnými domorodci vytváří nezapomenutelný celek. Život prostých lidí můžeme poznat například z díla místního rodáka El Greca. Snad každý ale zná nejslavnějšího místního „rodáka“ řeka Zorbu v nezapomenutelném podání Anthony Quinna ze známého filmu natočeného podle knihy Nikose Kazantzakise s hudbou Mikise Theodorakise.

Budete-li Krétu opouštět letadlem z Heraklionu, nezapomeňte se zastavit u hrobu s pomníkem Nikose Kazantzakise na kopci nad městem.Jistě pak pochopíte i po krátkém pobytu na ostrově proč jsou zdejší lidé tak originální a srdeční a příroda tak nádherná. Tak tedy nashledanou příště Kréto.

Text a foto Ing. Petr Tiefenböck

 

 

Klikni na banner a najdeš nejkvalitnější nabídku domácích pobytů v ČR.

 

Obchodní zástupce:

OTDS im Einsatz TUI Logo

CoralTravel Logo 1024x221

logo-male


 

  

         China tours                                                                                            
            

  delfin logo

 

PT tours     

 

 

 

Travel familly
 

      

  

       

 

Atisstudent agency

 

 

 

 

 

 Využijte speciální nabídku na parkování na letišti!

                                                                                                         Partner

Hotels Pro

logo bedsonline

sodexo-logo390-623318

.........a mnoha dalších