Napište nám

Zde nám můžete zanechat zprávu...
Email:
Předmět:
Zpráva:
Napište číslicí aktualní rok..

Doporučujeme:

logo - bez  hvzdiek


 

chodovar lager na web


jpg CTP st

 

 tm-logo

 

 

 

 

 

Rumunsko – země hraběte Draculy

 

Mnozí z nás si jistě vzpomínají na dobu, kdy bylo možné jet k moři pouze do bývalé NDR a pak už jen k Černému moři do Bulharska nebo  Rumunska. Zatímco k Baltu se už dnes z Česka téměř nejezdí ,v Bulharsku už naši turisté  opět zdomácněli a jsou zde velmi spokojení zejména s cenami. Rumunsko se však v nabídce našich cestovních kanceláří zatím objevuje málo ,přestože je to země, která má vše co má  správný turistický cíl mít a přestože v posledních letech udělalo velký skok v kvalitě služeb  návštěvníkům. Ceny jsou zde velmi příznivé a například v restauracích se budete cítit až si přepočtete  ceny v jídelníčku jako doma. Rumunská centrála cestovního ruchu v České republice již delší dobu dělá vše pro to, aby se čeští turisté do této země zase vrátili.

              Rumunsko je země, která v dnešní rozloze vzniklo v roce 1918 jako království. Na území zvaném Dácie však existovalo již  v 88 roce před Kristem s hlavním městem Sedmihradskem. Po období vlády římanů následovalo období, kdy se jednotlivá knížectví na tomto území musela vyrovnat s nadvládou maďarskou,osmanskou, a habsburskou. Království  pak existovalo do roku 1947, kdy se v zemi zabydlel komunismus a to dokonce v jedné ze svých  nejhorších podob - diktaturou Nicolae Ceauseska.  Rumunská revoluce , která propukla 17. prosince, vedla k odstranění komunistického režimu. Režim však po sobě zanechal  mnoho “památek” ať už v deformovaném  národním hospodářství, dnešním Parlamentním paláci v Bukurešti, který je sice druhou největší budovou světa po americkém Pentagonu, ale stál i tisíce životů při své výstavbě. Bohužel jeho stopy byly znát těsně po revoluci i na černomořském pobřeží. Teprve v posledních letech se kvalita služeb dá srovnat s dalšími turistickými destinacemi v Evropě. To ostatně už mohou potvrdit tisíce turistů ze západní Evropy, kteří se sem zase naučili jezdit. Náš turista je však konzervativní a přesvědčit ho mohou až první odvážlivci, kteří se vrátí spokojeni a budou svým známým vyprávět své zážitky třeba z černomořského pobřeží.

          Do Rumunska se můžete nejlépe dostat například přímou leteckou linkou do Bukurešti, nebo vlakem až do jednotlivých černomořských středisek. Cestu vlastním autem nebo autobusem nelze vzhledem ke značné vzdálenosti nelze doporučit.

          Pobřeží Černého moře měří celkem 244 km z nichž je však pouze 72 km využíváno k pobytům u moře. Zbytek tvoří delta Dunaje,která je však nádhernou přírodní rezervací, kterou stojí za to navštívit. Centrem černomořských středisek je známý přístav Konstanca, který je zmiňován již v šestém století před Kristem. Můžete zde navštívit mnoho zajímavých pamětihodností, ale také kasino nebo delfinárium. Asi pět kilometrů na sever je nejstarší letní středisko známá Mamaia. Středisko je vhodné zejména pro rodiny s dětmi, ale pro  blízkost Konstanty je vhodné i pro milovníky nočního života a památek. Je také nejvhodnějším místem odkud je možno navštívit deltu Dunaje. Zvláštností Mamai je, že zde během chvíle můžete vystřídat koupel v moři koupelí ve sladkovodním jezeru, které je na mnoha místech z mořského břehu na dohled. Pláž je zde široká a hloubka je vhodná zvláště pro dětské radovánky.

          Na  jih od Konstanty  je středisko Costinesti, které je považováno za letní rekreační středisko mládeže. Najdete zde i levnější způsoby ubytování než v hotelech a penzionech například v úsporně zařízených aparmánech v rozsáhlých parkových areálech. Pořádá se zde v létě mnoho akcí pro mladé lidi a středisko je pro ně vybaveno mnohými sportovišti i diskotékami. 14 kilometrů  od Konstanty je další známé středisko Eforie Nord . Toto středisko nabízí jako zvláštnost  využívání jedinečných vlastností léčivého bahna z jezera Techirghiol v  dobře vybavených hotelových léčebných zařízeních, kde se využívá i mnohých dalších  fyziterapeutických léčebných metod.

Střediska Neptun a Olimp jsou často nazývána rumunským Cote ´d Azur. Jsou zde umístěny bezesporu jedny z nejlepších hotelů. Díky blízkosti lesa zvaného Comorova je zde navíc vzduch velmi bohatý na ozón. Můžete si zde vyléčit revmatologické nemoci, ale i absolvovat omlazující kůru  rumunskou specialitou - světoznámým Geriovitalem. Pobřeží je zde mimořádně krásné s jemným pískem. K využití se nabízí i rozsáhlé kulturní a společenské příležitosti. O kvalitě tohoto střediska svědčí i to, že bylo dříve využíváno pro rekreaci Ceauseskových věrných.

         Dále směrem na jih jsou ještě umístěna střediska Jupiter a Saturn. Nejjižnějším letním střediskem na břehu Černého moře , jen osm kilometrů od bulharské hranice je Mangalia, založená stejně jako Konstanta v šestém století před Kristem jako řecká kolonie Callatis, jejíž zříceniny je zde  možno ještě navštívit.

Rumunsko má zkrátka stále co nabídnout a to jsme se zdaleka nezmínili o všech jeho krásách. Transylvánských Alpách se skvělými horskými středisky,Dunajské deltě nebo o zcela jiném požitku v podobě známého zlatavého vína z oblasti Murfatlaru v kombinaci třeba se sýrem Cascaval. Podle posledních informací Rumunské ministerstvo cestovního ruchu chystá v příštích letech výstavbu Draculalandu – zábavního parku ve stylu známého Disneylandu , kde budete moci potkat  hraběte Draculu z Transylvánského hradu Bran, a který je v současnosti u nás velmi populární díky muzikálu s Danielem Hůlkou. Tak tedy zkuste někdy navštívit Rumunsko, třeba hned  letošní zimu, nebo v příštím roce v létě. Určitě nebudete odjíždět zklamáni.

 

S použitím materiálů Rumunského centra pro turistiku- Ing. Petr Tiefenböck

 

               

 

 

Klikni na banner a najdeš nejkvalitnější nabídku domácích pobytů v ČR.

 

Obchodní zástupce:

OTDS im Einsatz TUI Logo

CoralTravel Logo 1024x221

logo-male


 

  

         China tours                                                                                            
            

  delfin logo

 

PT tours     

 

 

 

Travel familly
 

      

  

       

 

Atisstudent agency

 

 

 

 

 

 Využijte speciální nabídku na parkování na letišti!

                                                                                                         Partner

Hotels Pro

logo bedsonline

sodexo-logo390-623318

.........a mnoha dalších