Napište nám

Zde nám můžete zanechat zprávu...
Email:
Předmět:
Zpráva:
Napište číslicí aktualní rok..

Doporučujeme:

logo - bez  hvzdiek


 

chodovar lager na web


jpg CTP st

 

 tm-logo

 

 

 

 

 

 

 

Slovinsko - ráj mezi Rakouskem, Itálií a Chorvatskem.

 

Slovinsko je jedním z nejmenších států Evropy, ale bohatstvím  a rozmanitostí přírody  předčí i mnohem větší země. Mnoho našich turistů ho zná jen z rychlých přejezdů na pobřeží Jadranu.

Projedete-li Rakouskem přes Linz , Salzburk a korutanský Villach a překonáte-li některým z horských průsmyků nebo tunelem  pohoří Karawanken ocitnete se přímo v samém středu Julských Alp.

Je to od nás překvapivě blízko ať už autem nebo  vlakem, slabých deset hodin jízdy. Takže ještě ten samý den, který jste vyjeli, si budete moci užívat krás stále ještě neporušené přírody.

Hlavním střediskem Julských Alp je městečko Kranjska Gora, připomínající vzdáleně náš Špindlerův Mlýn. Přímo nad ním se zvedají nejvyšší vrcholy Julských Alp v čele s téměř třítisícovou (2864 m) horou Triglav. Pro Slovince je Triglav národní horou, kterou musí podle zvyku jednou za život navštívit každý . Chlapci se teprve zdoláním této hory stávají opravdovými  muži.

Kranjska Gora se pro vás v létě může stát výchozím bodem pro vysokohorské tůry či výlety do okolí. V zimě pak až do března můžete využívat perfektní sjezdovky nebo běžkařské stopy. Nemusíte ale být velkými sportovci, abyste se pěšky za pár minut dostali k ledovcovému jezírku Jasna, na jehož břehu stojí bronzová  socha  kozoroha v blízkosti příjemné restaurace. V létě se v tomto jezeře můžete i vykoupat. Nedaleko leží známé horské středisko Planica s obřím skokanským můstkem, který  pamatuje též úspěchy našich skokanů. Prý ale tady v horách roste i mnoho hub.

Po padesáti   kilometrech jízdy autobusem nebo vlakem dojedete k jezerům Bled a Bohinj. Uprostřed  tisícimetrových vrcholků leží tato jezera se svou průzračně čistou vodou, ve které se daří i pstruhům.

Jezero Bled je jedním z nejelegantnějších a také nejdražších míst Evropy. Rozhodně ale stojí za to zastavit se zde, vykoupat se  a potěšit se pohledem na hrad nad jezerem a kostelík na ostrůvku uprostřed jezera.

U Bohinjského jezera se pak můžete zdržet delší dobu. Jezero je v centrální části Triglavského národního parku mezi vysokými horami. Na jednu z nich ,více než tisícimetrový Vogel, se dostanete kabinkovou lanovkou. Z jejího vrcholu můžete shlížet na celé tyrkysově zelené jezero nebo na protější vrchol Vogaru, kam se dostanete i autem nebo ostrým výšlapem a kde si můžete odpočinout před další tůrou v železničářském Domě na Vogaru.

V blízkosti jezera najdeme jeden z pramenů Sávy- vodopád Savica. Do centra celé této oblasti, městečka Bohinjska Bistrica, se dostanete pohodlně i vlakem z Jesenice, kde zastavuje přímý vlak z Prahy.

Výčtem krás Slovinska můžeme pokračovat známou jeskyní Postojna, nebo Lipicou, odkud  pocházejí známí lipicáni pro vídeňský císařský dvůr.

Dále odtud směrem k moři se dostanete do hlavního města Ljubljana, které působí klidným, skoro až provinčním dojmem  svými  mnoha pouličními kavárnami a vinárnami i architekturou Jože Plečnika, dobře nám známého z úprav Pražského hradu.

Naše prohlídka Slovinska může končit na krátkém slovinském pobřeží v letoviscích Portorož nebo Piran. Směrem na jih pak už před sebou máte  Chorvatskou Istrii  nebo severní pobřeží Itálie.

Pokud v této krásné malé zemi zůstanete déle, třeba pod horskými vrcholky Julských Alp, nebudete opravdu litovat a možná se vám příští rok nebude chtít strávit svou dovolenou jen na mořských plážích. Ale  nebojte se , moře je také krásné, a vzpomínky, fotografie  a klid v duši z nádherné neporušené přírody už vám nikdo nevezme.

Ing. Petr Tiefenböck 

 

 

Klikni na banner a najdeš nejkvalitnější nabídku domácích pobytů v ČR.

 

Obchodní zástupce:

OTDS im Einsatz TUI Logo

CoralTravel Logo 1024x221

logo-male


 

  

         China tours                                                                                            
            

  delfin logo

 

PT tours     

 

 

 

Travel familly
 

      

  

       

 

Atisstudent agency

 

 

 

 

 

 Využijte speciální nabídku na parkování na letišti!

                                                                                                         Partner

Hotels Pro

logo bedsonline

sodexo-logo390-623318

.........a mnoha dalších