Napište nám

Zde nám můžete zanechat zprávu...
Email:
Předmět:
Zpráva:
Napište číslicí aktualní rok..

Doporučujeme:

logo - bez  hvzdiek


 

chodovar lager na web


jpg CTP st

 

 tm-logo

 

 

 

 

 

Švýcarsko

 

Země, která je nám blízko a přece je pro většinu našich občanů zemí, nad kterou při plánování své dovolené mávají rukou se slovy „ To je pro nás moc drahé“. Ano Švýcarsko je drahá země, ale poznat její krásy lze i s velmi přijatelnými náklady. Začít ta cesta může například v nočním přímém lehátkovém vlakovém spojení z Prahy do Zürichu s jízdenkou s názvem „Zürich Spezial“ za výhodnou cenu cca 3500 Kč. Koupit ji můžete například v Cestovní kanceláři ČD, kde se pro další cestu můžete vybavit i některou variantou jízdenky Švýcarského dopravního systému při zakoupení v ČR za zvýhodněnou cenu. Například Swiss Flexi Pass, se kterým si v průběhu jednoho měsíce můžete zvolit libovolně 3,4,5,6 nebo 8 dnů, kdy budete jezdit volně po celé síti Swiss Travel Systemu. V ceně přitom není jen jízda po železnici včetně známých panoramatických vlaků, jízda autobusy a vyhlídkovými loděmi po nádherných švýcarských jezerech, ale i například veřejná doprava ve 37 švýcarských městech. Další slevy na tuto jízdenku získáte i na mnoha horských železnicích a lanovkách. Jeho cena například při dvou dohromady cestujících osobách není nikterak závratná ( 3denní cca 3 500 Kč přičemž dítě do 16 let v doprovodu alespoň jednoho z rodičů má cestu zdarma).

          Vybírat ze Švýcarska nejvýznamnější místa je těžké. Alespoň se o to pokusíme. Naše cesta po vystoupení z vlaku může začít  Zürichu a město samo je jedním z bodů, které by turista ve Švýcarsku neměl minout. Zürich, největší město Švýcarska, je považován za nejmódnější evropské místo. Hlavní ulice Bahnhofstrasse je jedním slovem nákupní zážitek, ale i architektonicky a kulturně má město co nabídnout.

          Z Zürichu se pohodlně vlakem dostanete do dalších dvou měst, která rozhodně nemůžete vynechat. Hlavní město Bern založené roku 1191, které je zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO a Luzern s proslulým kapličkovým mostem ze 14. století. V blízkosti Bernu si můžete ještě udělat krátký výlet do oblasti Neuchatelského jezera ve francouzské části.  Z Luzernu pak je možné pokračovat například  Wilhelm Tell expresem, který kombinuje jízdu historickým parníkem po Vierwaldstättersee s jízdou ve speciálním panoramatickém vagonu až do Lugana či Locarna (s přestupem v Bellinzoně) u jezera Lago  Maggiore, kde ihned poznáte rozdíly italské části Švýcarska. Naše cesta pak může pokračovat přes kousek Itálie železnicí Centovalli údolím Rhony přes starobylý Sion kantonem Vallis.

         Zde je možno cestu přerušit a navštívit Zermatt s nejfotografovanější horou Švýcarska - Matterhornem, která je skutečným „maskotem“ Švýcarska. Po pokračování přerušené cesty se dostáváte do zcela jiného Švýcarska, tentokrát francouzského, do Montreux na břehu Ženevského jezera. Ne nadarmo se v Montreux a okolí usídlily i takové osobnosti jako Fredie Mercury nebo Charles Chaplin. Památník Jana Palacha na břehu jezera, jako dík Švýcarsku za jeho  pomoc v době nesvobody, zde nechal postavit Václav Havel. V Montreux můžete navštívit i nejnavštěvovanější památku Švýcarska majestátný hrad Chillon, kde pobýval lord Byron. Od Ženevského jezera se dá pokračovat například vyhlídkovým vlakem GoldenPass Line kolem šesti nádherných jezer přes Interlaken a módní a drahé horské středisko Gstaad zpět do Luzernu.

          Na své krátké cestě jsme tak zatím zcela vynechali tak známá místa, jako Jungraujoch s nejvýše položenou železniční stanicí ve výšce 3 454 m nebo otáčivou restauraci na hoře Schilthorn, která byla použita i pro natáčení Jamese Bonda. Nenavštívili jsme města Basilej, Ženeva a mnohá známá švýcarská horská střediska. Tak snad příště.

          Pokud se týká ubytování, můžeme volit mezi drahými luxusními hotely, ale velmi dobrou kvalitu ubytování za rozumné ceny můžeme najít v soukromí, nebo v ubytovnách, kterým se sice říká mládežnické, ale bez obav je může použít i člověk „odrostlejší“.

          Zkrátka Švýcarsko je zemí, která má mnoho co nabídnout. Přijeďte a přesvědčte se sami.    

S využitím materiálů Switzerland Tourism. Text a foto: Ing Petr Tiefenböck

 

 

Klikni na banner a najdeš nejkvalitnější nabídku domácích pobytů v ČR.

 

Obchodní zástupce:

OTDS im Einsatz TUI Logo

CoralTravel Logo 1024x221

logo-male


 

  

         China tours                                                                                            
            

  delfin logo

 

PT tours     

 

 

 

Travel familly
 

      

  

       

 

Atisstudent agency

 

 

 

 

 

 Využijte speciální nabídku na parkování na letišti!

                                                                                                         Partner

Hotels Pro

logo bedsonline

sodexo-logo390-623318

.........a mnoha dalších