Napište nám

Zde nám můžete zanechat zprávu...
Email:
Předmět:
Zpráva:
Napište číslicí aktualní rok..

Doporučujeme:

logo - bez  hvzdiek


 

chodovar lager na web


jpg CTP st

 

 tm-logo

 

 

 

 

 

Vánoce a konec roku v Dominikánské republice

 


Vánoce jsou pro Dominikánce velice důležitým svátkem a jedním z nejhezčích období v roce. Vánoční čas to jsou radostné večírky, okázalé ohňostroje, pohodový čas strávený s rodinou a báječné jídlo. Skvělých věcí, na které se můžete těšit, je mnohem více, než se do našeho článku vejde.

 Vánoční atmosféru můžete v Dominikánské republice pocítit již v polovině listopadu. Obchody i domy se halí do svátečních ozdob a světel, v rádiu můžete zaslechnout vánoční melodie, úřady a firmy pro své zaměstnance pořádají večírky a ulice se rozvoní lahodnými specialitami, které lidé doma připravují. V prosinci pak není o oslavy a rodinná setkání v žádném případě nouze. Dominikánci, kteří žijí v zahraničí, zaplní letadla a vydají se zpět na místo, které nazývají domovem. Vánoční večeři od maminky si přeci nikdo nemůže nechat ujít.

 

K tradiční výzdobě ulic i domovů patří stromky, buď klasické, anebo s na bílo obarvenými větvemi. Téměř v každé domácnosti se červená vánoční hvězda a v kostelích a domech se instalují barevné betlémy. Atmosféru dokreslují i koledy, které se ale od těch, na které jsme zvyklí my, značně liší. Mnohé jsou totiž v rytmu merengue, a tak si na ně můžete i zatančit.

 

24. prosinec se nazývá Noche Buena. V tento den se sejde celá rodina a společně povečeří. V menších městech či na venkově se lidé v sousedství často před večeří navzájem navštěvují a nosí si na ochutnání to, co již připravili na večer. Na slavnostní tabuli nesmí chybět vepřová pečeně, případně krocan či pečené kuře. Maso doprovází bramborový salát podobný tomu českému. Dále si můžete pochutnat na závitcích zabalených do listu banánovníku plněných nejrůznějšími druhy masa a ryb, sýrem či zeleninou v pestrých kombinacích, říká se mu pastel en hojas. Ve sváteční den si nelze nechat ujít ani dezert, který může mít mnoho podob. Servírují se domácí sušenky, koláče, puding, ovoce, ořechy a mandle i pečivo podobné naší vánočce. Přípitkem je obvykle sklenka rumu, domácího vaječného koňaku, anýzového likéru nebo červeného vína. Po večeři se Dominikánci scházejí v kostele, aby si vyslechli tradiční půlnoční mši. Největší zájem bývá o tu v prvním kostele na americkém kontinentě, v Katedrále Panny Marie v Santo Domingu. Mladí pak většinou tráví čas se svými přáteli a baví se až do ranních hodin.

 

I následující dny pak probíhají v duchu rodinných setkání a vychutnávání tradičních dobrot. O pár dní později se, stejně jako všude na světě, i Dominikánci loučí s odcházejícím rokem a vítají ten nový. Vítají jej přípitkem, oslavami a sdílí spolu své plány a svá přání pro právě nadcházejících třistapětašedesát dní.

 

Co se týče dárků, existuje v Dominikánské republice půvabná tradice nazývaná Los Angelitos (Andílci). Obvykle se dodržuje mezi přáteli, ve školách či firmách. Jména účastníků se napíší na papírky, které se smíchají v pytlíčku. Každý si pak vylosuje jméno osoby, které bude andílkem a které má v průběhu každého adventního týdne dát potají drobný dárek. Kdo vám dárky dával, se dozvíte až na konci svátků.

 Hlavním dnem, co se obdarovávání týče, je ale 6.leden, tedy den tří králů. Právě oni totiž dětem dárky nosí. Ti nejmenší proto pod postelí nebo u vstupních dveří nechávají sladkosti pro krále a trávu a vodu pro jejich velbloudy. Za odměnu pak doma najdou dárečky.

 O Dominikánské republice:

 Dominikánská republika patří mezi nejoblíbenější turistické destinace Karibiku a zabírá přibližně dvě třetiny ostrova Hispaniola, který se nachází jihovýchodně od Floridy. Tato destinace je po Kubě druhou největší zemí v Karibském moři, kde se hovoří španělsky, a má velmi různorodou krajinu. Najdeme zde nekonečně dlouhé panenské pláže, tropické pralesy i horské oblasti. Cestovní ruch patří mezi nejrychleji rostoucí průmyslová odvětví v zemi. Dominikánská republika má pět hlavních turistických oblastí, kterými jsou Puerto Plata – Cabarete – Sosua, La Romana – Bayahibe, Samana – Las Terrenas, Boca Chica – Juan Dolio a Punta Cana.

 Kontakt:

 Národní turistický úřad Dominikánské republiky

 

Štěpánská 611/14                                                                                                                               110 00 Praha 1

 Tel.: +420 222 231 078

 Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Web: www.godominicanrepublic.cz

 

Facebook: http://www.facebook.com/dominikanska.republika

 

 

 

 

 

 

 

Klikni na banner a najdeš nejkvalitnější nabídku domácích pobytů v ČR.

 

Obchodní zástupce:

logo-male

hp logo 

imgobrazkycz  

         China tours                                                                                            
            

  delfin logo

 

PT tours     

 

 

 

Travel familly
 

      

  

       

 

Atisstudent agency

 

 

 

 

 

 Využijte speciální nabídku na parkování na letišti!

                                                                                                         Partner

Hotels Pro

logo bedsonline

sodexo-logo390-623318

.........a mnoha dalších