Léto na Jadranském pobřeží
Střední Dalmácie patří po Istrijském poloostrově a po ostrovech Kvarnerského zálivu mezi nejnavštěvovanější části chorvatského pobřeží. Začíná poblíž města Trogir a končí deltou řeky Neretvy. Patří do ní i ostrovní část s nejznámějšími ostrovy Hvar, Vis, Brač nebo Korčula. Zahrnuje i přibližně šedesátikilometrovou známou oblast kolem města Makarská – Makarskou riviéru, která byla pro Čechy už v dobách první republiky symbolem skvělé dovolené. Je zde dostatek slunečního svitu, nádherná středomořská vegetace, ale má i něco, co ostatní oblasti nemají, totiž nádhernou kombinaci idylického pobřeží s vysokou vápencovou hradbou pohoří Biokovo v nevelké vzdálenosti od moře. A tak se můžete nechat houpat mořskými vlnami a zároveň se kochat touto nádhernou přírodní scenérií.
Budeme-li postupovat od jihu, budeme projíždět městy a městečky, z nichž každé je pro většinu Čechů pojmem. Začneme u Gradacu a velmi záhy se dostaneme do malebného, velkými hotely nepoznamenaného městečka Drvenik, ze kterého je možné využít trajekt na západní část ostrova Hvar do přístavu ve vesničce Sučuraj. Ostrov Hvar je nejteplejším ostrovem, má velmi osobitou atmosféru a přesto, že nemá možná tak dokonalé pláže jako například Brač, najdete zde naopak části pobřeží, kde budete moci být zcela v soukromí. Ostrov je také znám pěstováním voňavé levandule.
Přes další známá místa jako Živogošče, Podgora nebo Tučepi se dostaneme do centra oblasti – Makarské. Z Makarské je možné mimo jiné podniknout výlet na nejvyšší horu pohoří Biokovo - Sv. Jure, dosahující výšky 1762 m. V okolí městečka jsou nepřeberné možnosti rekreace i zábavy. Ze zdejšího přístavu se lze dostat trajektem na ostrov Brač, který je po právu cílem mnoha našich turistů. Je poměrně hustě obydlen a nachází se tu mnoho historických a přírodních zajímavostí. Jednou z nich je často fotografovaná písečná výspa Zlatni rat poblíž letoviska Bol, která má délku přes 600 m a její zvláštností je, že během dne mění vlivem větru svůj tvar.
Naše další cesta po dalmatském pobřeží povede přes známá letoviska Baška voda nebo Ruskamen do Omiše, který je rozložen na pobřeží při ústí řeky Cetiny asi 20 km od Splitu. Řeka Cetina zde tvoří působivý kaňon, kterým je možné na lodi podniknout výlet k vodopádům Velika a Mala Gabavica. Na vyšším toku řeky lze také provozovat rafting.
Historickým a kulturním centrem Střední Dalmácie je však bezesporu Split, odkud pravidelně odjíždějí četné trajekty na jadranské ostrovy. Na Hvar a Brač, ale i do rodiště patrona cestování Marco Pola – Korčulu, či Vis se známou zelenou jeskyní.
Do Splitu je možno se dostat z České republiky různými způsoby. Stále nejpoužívanější je cesta vlastním autem, autobusovými linkami či samozřejmě letecky. Split sám má turistům mnoho co k nabídnutí ze své bohaté historie i ze současnosti a neuškodí se alespoň projít po známé promenádě Riva a zastavit se v některé z kavárniček nebo jen tak posedět na lavičce.
Tak tedy “dobro došli“.