Chalkidiki – ráj plný tajemství
V severní části kontinentálního Řecka v těsném sousedství druhého největšího města Thessaloniki se zabodávají do Egejského moře tři charakteristické „prsty“ poloostrova Chalkidiki. Jejich názvy jsou Kassandra, Sithonia a Agion Oros (Athos) se známou „mnišskou republikou“ . Chalkidiki je jednou ze tří nejznámějších a zároveň nejkrásnějších rekreačních oblastí kontinentálního Řecka, mezi které dále patří poloostrov Peloponés a Olympská Riviéra.
Chalkidiki je přírodním rájem, kde ještě lze najít místa a pláže, na kterých můžete být se sluncem a mořem sami. Tím se možná odlišuje od ostatních oblastí Řecka. Je však také místem kontrastů. Střídají se zde nekonečně dlouhé nebo naopak malé schované pláže se skalnatými útesy a vzduch je prosycen vůní borovic z vnitrozemských kopců.
Bohatá historie poloostrova má kořeny už ve starověkém Řecku , ale i dál v dávnověku. Stageira – místo, kde žil a učil Aristoteles, Petralona – jeskyně neopakovatelné přírodní krásy, kde před 250 000 lety žil pověstný prehistorický člověk Petralon. Mys Poseidio s nejstarší Poseidonovou svatyní s vodními vílami s obličejem psa. Kassandra, která nese jméno makedonského krále Kassandra, zetě Alexandra Velikého. Sithonie, která dostala jméno po synovi boha moře Poseidona. Agion Oros – „bohem chráněná Zahrada Panny Marie“, živý svědek byzantské řeckoortodoxní tradice. Pro veřejnost téměř nedostupné,pro tu ženskou část už vůbec ne, kláštery na svazích Athosu s tisíci mnichů , tichá místa koncentrace a víry. Uranupoli, Nea Fokea, Sani, Toroni, Galatista: kamenné hrady, vzácné byzantské památky, Nikiti starokřesťanské baziliky se zvláštní architekturou. To všechno jsou každému povědomá jména z historie Řecka.
Současnost to je více než 500 km pobřeží bez průmyslové činnosti. I proto je zde nejvíce modrých vlajek EU, znamenajících vysokou kvalitu pláží a vody, v Řecku. Jedním z míst, nad kterým modrá vlajka vlaje, , je letovisko Stavros na východní straně poloostrova vzdálené 75 km od Soluně, v těsné blízkosti „prstu“ Agion Oros. Městečko samo je zmiňováno v historii jako město zvané „Vormiskos“ v blízkosti řeky Richeos , kde napaden divokými psy krále Archeláose, tragicky zahynul starořecký básník Euripidis . V byzantské době bylo místo důležitým opěrným bodem na římské silnici Via Egnatia. Když byli roku 1922 Řekové vyhnáni z Malé Asie, usadilo se zde mnoho přistěhovalců z Katirli (oblasti v dnešním Turecku), z Aija Paraskevy a dalších oblastí Řecka. Ti pak jsou zakladateli dnešního Stavrosu.
Okouzlující příroda v okolí městečka, zeleň a slunečné pláže, to jsou lákadla, která do Stavrosu a sousední Vrasny přivádí každoročně tisíce turistů zejména z Česka a dalších zemí střední a východní Evropy. Stavros je také znám svou bohatou obchodní sítí.Jsou zde stovky různých obchůdků, kde se vesměs domluvíte i česky. Kromě toho se samotný Stavros pokládá za středisko zábavy s desítkami barů, tradičních taveren a diskoték. Když přičtete pohostinné obyvatelstvo, milé a ochotné obchodníky a místní cestovní kanceláře, které se budou starat o váš ničím nerušený pobyt, pochopíte, že mnoho turistů se sem každoročně vrací. Statistiky cestovních kanceláří říkají, že 50% turistů bylo ve Stavrosu již několikrát a 40% je těch, kteří přijíždějí na doporučení těch, kteří již letovisko navštívili.
Vrasna, městečko v těsné blízkosti Stavrosu je naopak klidnějším místem s nádherným výhledem na záliv Strimonikos a dlouhými písečnými plážemi, kde i v sezóně můžete najít místečka, kde budete sami.
Ze Stavrosu jsou pořádány výlety například na „zlatou pláž “ Chrisi Ammoudia na ostrově Thassos , kláštery v Meteoře, nebo do nejen dětmi oblíbeného Waterlandu v Soluni. Příjemný může být i výlet lodí na ostrůvek Kavkanas, kde ochutnáte ryby připravené kapitánem a připijete si sklenkou řeckého vína. Navštívit i samostatně na kole , motorce či autě můžete blízkou Stageiru – Aristotelovo rodiště s jednou z nejkrásnějších pláží v Řecku. Pokud se vám zalíbí plavba lodí, můžete také pozorovat při okružní plavbě malebné břehy Athosu s mnoha starobylými kláštery. A pokud nebudete mít ani večer dost, můžete si zatančit na řeckém večeru.
Neméně krásnou dovolenou však můžete prožít i na východním pobřeží prostředního „prstu“ Chalkidiki – Sithonii v letovisku Sarti. Průzračné moře, pláž s jemným a sluncem prohřátým pískem, to vše obklopeno nekonečnými borovicovými háji. I zde samozřejmě najdete tradiční řecké taverny, bary a diskotéky, ale i taková místa, kde si odpočinete od každodenního shonu a vychutnáte si nádhernou atmosféru Řecka.
Tak tedy Kalosorisate (vítejte) a příjemný pobyt.
S využitím materiálů Řecké organizace turistiky a CK Electra Tours
text a foto: Ing. Petr Tiefenböck