Rumunsko – země hraběte Draculy
Mnozí z nás si jistě vzpomínají na dobu, kdy bylo možné jet k moři pouze do bývalé NDR a pak už jen k Černému moři do Bulharska nebo Rumunska. Zatímco k Baltu se už dnes z Česka téměř nejezdí ,v Bulharsku už naši turisté opět zdomácněli a jsou zde velmi spokojení zejména s cenami. Rumunsko se však v nabídce našich cestovních kanceláří zatím objevuje málo ,přestože je to země, která má vše co má správný turistický cíl mít a přestože v posledních letech udělalo velký skok v kvalitě služeb návštěvníkům. Ceny jsou zde velmi příznivé a například v restauracích se budete cítit až si přepočtete ceny v jídelníčku jako doma. Rumunská centrála cestovního ruchu v České republice již delší dobu dělá vše pro to, aby se čeští turisté do této země zase vrátili.
Rumunsko je země, která v dnešní rozloze vzniklo v roce 1918 jako království. Na území zvaném Dácie však existovalo již v 88 roce před Kristem s hlavním městem Sedmihradskem. Po období vlády římanů následovalo období, kdy se jednotlivá knížectví na tomto území musela vyrovnat s nadvládou maďarskou,osmanskou, a habsburskou. Království pak existovalo do roku 1947, kdy se v zemi zabydlel komunismus a to dokonce v jedné ze svých nejhorších podob - diktaturou Nicolae Ceauseska. Rumunská revoluce , která propukla 17. prosince, vedla k odstranění komunistického režimu. Režim však po sobě zanechal mnoho “památek” ať už v deformovaném národním hospodářství, dnešním Parlamentním paláci v Bukurešti, který je sice druhou největší budovou světa po americkém Pentagonu, ale stál i tisíce životů při své výstavbě. Bohužel jeho stopy byly znát těsně po revoluci i na černomořském pobřeží. Teprve v posledních letech se kvalita služeb dá srovnat s dalšími turistickými destinacemi v Evropě. To ostatně už mohou potvrdit tisíce turistů ze západní Evropy, kteří se sem zase naučili jezdit. Náš turista je však konzervativní a přesvědčit ho mohou až první odvážlivci, kteří se vrátí spokojeni a budou svým známým vyprávět své zážitky třeba z černomořského pobřeží.
Do Rumunska se můžete nejlépe dostat například přímou leteckou linkou do Bukurešti, nebo vlakem až do jednotlivých černomořských středisek. Cestu vlastním autem nebo autobusem nelze vzhledem ke značné vzdálenosti nelze doporučit.
Pobřeží Černého moře měří celkem 244 km z nichž je však pouze 72 km využíváno k pobytům u moře. Zbytek tvoří delta Dunaje,která je však nádhernou přírodní rezervací, kterou stojí za to navštívit. Centrem černomořských středisek je známý přístav Konstanca, který je zmiňován již v šestém století před Kristem. Můžete zde navštívit mnoho zajímavých pamětihodností, ale také kasino nebo delfinárium. Asi pět kilometrů na sever je nejstarší letní středisko známá Mamaia. Středisko je vhodné zejména pro rodiny s dětmi, ale pro blízkost Konstanty je vhodné i pro milovníky nočního života a památek. Je také nejvhodnějším místem odkud je možno navštívit deltu Dunaje. Zvláštností Mamai je, že zde během chvíle můžete vystřídat koupel v moři koupelí ve sladkovodním jezeru, které je na mnoha místech z mořského břehu na dohled. Pláž je zde široká a hloubka je vhodná zvláště pro dětské radovánky.
Na jih od Konstanty je středisko Costinesti, které je považováno za letní rekreační středisko mládeže. Najdete zde i levnější způsoby ubytování než v hotelech a penzionech například v úsporně zařízených aparmánech v rozsáhlých parkových areálech. Pořádá se zde v létě mnoho akcí pro mladé lidi a středisko je pro ně vybaveno mnohými sportovišti i diskotékami. 14 kilometrů od Konstanty je další známé středisko Eforie Nord . Toto středisko nabízí jako zvláštnost využívání jedinečných vlastností léčivého bahna z jezera Techirghiol v dobře vybavených hotelových léčebných zařízeních, kde se využívá i mnohých dalších fyziterapeutických léčebných metod.
Střediska Neptun a Olimp jsou často nazývána rumunským Cote ´d Azur. Jsou zde umístěny bezesporu jedny z nejlepších hotelů. Díky blízkosti lesa zvaného Comorova je zde navíc vzduch velmi bohatý na ozón. Můžete si zde vyléčit revmatologické nemoci, ale i absolvovat omlazující kůru rumunskou specialitou - světoznámým Geriovitalem. Pobřeží je zde mimořádně krásné s jemným pískem. K využití se nabízí i rozsáhlé kulturní a společenské příležitosti. O kvalitě tohoto střediska svědčí i to, že bylo dříve využíváno pro rekreaci Ceauseskových věrných.
Dále směrem na jih jsou ještě umístěna střediska Jupiter a Saturn. Nejjižnějším letním střediskem na břehu Černého moře , jen osm kilometrů od bulharské hranice je Mangalia, založená stejně jako Konstanta v šestém století před Kristem jako řecká kolonie Callatis, jejíž zříceniny je zde možno ještě navštívit.
Rumunsko má zkrátka stále co nabídnout a to jsme se zdaleka nezmínili o všech jeho krásách. Transylvánských Alpách se skvělými horskými středisky,Dunajské deltě nebo o zcela jiném požitku v podobě známého zlatavého vína z oblasti Murfatlaru v kombinaci třeba se sýrem Cascaval. Podle posledních informací Rumunské ministerstvo cestovního ruchu chystá v příštích letech výstavbu Draculalandu – zábavního parku ve stylu známého Disneylandu , kde budete moci potkat hraběte Draculu z Transylvánského hradu Bran, a který je v současnosti u nás velmi populární díky muzikálu s Danielem Hůlkou. Tak tedy zkuste někdy navštívit Rumunsko, třeba hned letošní zimu, nebo v příštím roce v létě. Určitě nebudete odjíždět zklamáni.
S použitím materiálů Rumunského centra pro turistiku- Ing. Petr Tiefenböck