Švýcarsko - léto 2013
V pražském hotelu Yasmin 21.3. Švýcarská turistická centrála prezentovala nabídku kantonů Graubinden a Wallis. V úvodu tiskové konference zahrála skupina alphornistů a vrcholem odpoledne byla večeře z typických švýcarských specialit.
Graubünden: jednoduše luxusní.
1000 horských vrcholů, 150 údolí a 615 jezer. Alpský kanton Graubünden nabízí takřka nekonečnou rozmanitost. Panenská příroda a původní vesničky daleko od mondénních a luxusních letovisek, kde si k hotelovému pokoji můžete zamluvit i sluhu. Návštěvníci si po túře na více než 10 000 km pěších tras nebo na horském kole na úzkých singletrailech odpočinou v koupacích jezerech a v lázních. A Rhétská dráha propojuje jednotlivá místa, díky čemuž se Graubünden stává jednoduše a pohodlně dostupným cílem dovolené.
Moje horská vesnice.
Hvězdy se zvučnými jmény jako Sv. Mořic a Davos hrají pro tentokrát druhé housle. Jeviště teď patří místům jako Lü nebo Tenna. „Moje horská vesnice“ přibližuje hostům původní a autentický Graubünden. Tato malá, ale hezká místa nabízejí napínavé a kreativní zážitky. Např. 200letý zrenovovaný dům ve walserském stylu nebo truhlárny na výrobu nábytku z borovice, které mají ve Val Müstair tradici a vyrábějí polštáře ze „dřeva“.
Od jednoduchosti k luxusu.
Od prosté horské chaty k pětihvězdičkovému luxusnímu resortu, od graubündenského talíře se sýrem a sušeným masem Bündnerfleisch po hvězdné kuchaře – Graubünden je výjimečně pestrý. Toto léto se nově otevírá luxusní Privà Alpine Lodge v Lenzerheide, komplex prázdninových bytů s hotelovým servisem. Naproti nim stojí Heidelberger Hütte u Samnaun, která je sice jednoduchá, zato boduje jedinečným panoramatem okolních hor.
Graubünden bere bikery na túry.
Průzkumy potvrzují: Graubünden není jen švýcarský prázdninový region č. 1, ale také nejoblíbenější oblast bikerů v zemi. To není náhoda. Na konci roku 2012 byla otevřena hned dvě nová ubytování, která se specializují na horské cyklisty. Bun di, hotel typu bed & breakfast ve Scuolu a hotel Bestzeit v prázdninovém regionu Lenzerheide. Ale i díky infrastruktuře má Graubünden navrch. 6 kilometrů dlouhý Runca Trail ve Flimsu byl oceněn jako „Flow Country Trail“. Flow Country Trail si vyznamenání zasloužil svou délkou, pocitem jako na horské dráze, přírodou flimského lesa a tím, že ho může jet prakticky kdokoli a jízda ho bude zaručeně bavit.
Zvyky a tradice.
Graubünden s hlavním městem Chur se ohlíží do historie svého osídlení staré více než 11 000 let. To je dost času na to, aby se vytvořily tradice – ať už je to výroba sušeného masa Bünderfleisch, hraní na alpský roh nebo umění škrábání sgrafita. Všechny tyto tradice spoluutvářely udatný národ. Dnes tyto tradice žijí dál; tak drogerie Ullius v Churu vyrábí typický churský likér Röteli nebo se v Disentisu stále zpracovává tradičním způsobem vlna. Naproti tomu Alpabzug, tradiční svádění krav z hor, v Prättigau dostal v posledních letech moderní nádech, nově se jmenuje „Prättigauer Alp Spektakel“ a návštěvníkům nabízí alpskou olympiádu, staroalpskou večeři a alpský trh.
Golfová hřiště sekají krávy.
Přirozeně zelené je to v Graubündenu skoro všude. Na některých místech je ale mnohem zeleněji. K odpalu tu zve 15 golfových hřišť. Nikde na evropském kontinentu nejsou golfová hřiště hustěji a pestřeji rozmístěna jako tady. Graubünden jako golfová destinace má také jeden historický milník: Několik Britů si dalo v létě 1889 v Engadinu za úkol zřídit ve Sv. Mořici 9jamkové golfové hřiště. Nebylo to žádné fantastické golfové hřiště, které zde vybudovali. Fanatickým Britům ale stačilo na to, aby mohli svůj milovaný sport provozovat také v horách – tak se zrodil golfový sport v Graubündenu!
Vodní hrad Evropy.
70 % odtékající vody pochází z Alp. Mnoho z ní z graubündenských hor – díky 615 jezerům a mnoha řekám. Kromě jiných zde pramení Rýn a pod Flimsem se prokousal 10 000 m3 horniny, která se zde před 15 000 lety odlomila a zřítila do hloubky. Vznikl tak jedinečný kaňon, který lze objevovat pěšky, na kole nebo na raftu. Také nejlepší pitná voda pochází z Graubündenu. Kromě balené vody jako Passugger nebo Valser prýští v regionu Engadin Scuol Samnaun přírodní voda s bublinkami přímo z obecních kašen.
Rhétská dráha – sedadlo u okna do přírody.
Rhétská dráha spojuje. Kultury, jazyky a také různá prázdninová střediska a největší pozoruhodnosti Graubündenu. Zážitková cesta z Predy do Bergünu otevírá znovu v létě 2013 a nabízí jednak jedinečný pohled na točité tunely a železniční viadukty, jednak ukazuje hravou a informativní formou architektonické a technicky průkopnické úsilí, které bylo nutné k tomu, aby mohla být železniční trať zasazena do divoké přírody. V souvislosti se zápisem tratí Albula a Bernina na seznam UNESCO zpřístupnila nyní Rhétská dráha celou délku těchto tratí z Thusis až do Tirana také jako pěší trasu. Ta vede co možná nejblíže železničním tratím Albula a Bernina a znovu otevírá pohled na výjimečná díla železničního stavitelství.
www.MojeSvycarsko.com/graubuenden cz.graubuenden.ch